Malá zmínka o údržbě

S údržbou své zbraně jsou někteří sofťáci docela na štíru. Při akci mají na svého "bobánka" leckdy nesplnitelné nároky a po akci na něj ani nevzdechnou. Správná údržba zbraně, zejména po vydatné akci, patří k Airsoftu jako k oslovi kopyta.
 
Každou zbraň, ať už se jedná o plynovku nebo AEG, je vždy nutné po absolvované akci rozebrat a kvalitně promazat. Rozborku zbraně samozřejmě provádějte pouze do té míry, co zbraň běžně dovoluje, šroubováky a další kutilské nářadí zde nenajdou své uplatnění.
 
Promazávání provádějte zásadně a pouze silikonovým olejem a silikonovou vazelínou, lehké i těžší strojní oleje raději přenechejte traktoristům na promazání jejich strojů před jarní orbou.
                                     

 
Silikonový olej a silikonová vazelína
 
U plynových zbraní věnujte velkou pozornost hlavně těsnícím gumičkám. U zbraní se závěrem Blow Back je pak nutné kvalitně promáznout styčné kluzné plochy. Mazadlo však nanášejte pouze na jednu z nich. Při provádění tohoto úkonu se vždy řiďte citem a nepleťte si svůj kvér s fritovací lázní. Obecně platí, že čím méně, tím lépe, nejlépe však přiměřeně. U manuálních pušek a sniperek je mazání závěru rovněž na "denním pořádku".
 
 
Čistící souprava s nástavci
 
Důležitou součástí údržby každé zbraně je také kvalitní vyčištění hlavně. K těmto účelům používají někteří sofťáci speciální roztoky, které lze běžně zakoupit v Airsoftové síti. Mám s nimi celkem dobré zkušenosti. Zvláště u dlouhých plynových zbraní je správné vyčištění hlavně zásadou č.1. Po cca 80 výstřelech, a možná i dřív, je hlaveň jako komín před výmetem a tento jev se projeví zejména na úsťové rychlosti projektilu. Při čištění hlavní "nepucujte" hopový mechanizmus. Buď ho při tomto úkonu zcela zasuňte nebo provádějte čištění pouze ve vymezeném úseku od hlavně k hopu.
 
 
 
 
 
 
 Šroubovací vytěrák hlavní s čistícím filcovým kroužkem
 
Při čištění nezapomínejte ani na své zásobníčky, které mohou být zanesené různými nečistotami a ty  se potom na akci při přebíjení velice snadno vetřou do vašich "špuntovek".
 
Správnou údržbou každé zbraně  prodlužujete její spolehlivost a životnost. Větší a důkladnou údržbu / promazání celého soustrojí ozubených kol, či nějakou tu drobnou výměnu opotřebovaného dílu a také kontrolu a stav elektrických rozvodů / doporučuji jednou za čas svěřit odbornému servisu.
 
 
- Eagle

Předchozí článek:
Následující článek:


Komentáře jsou uzavřeny