Munice v Airsoftu

O různých typech střeliva na Airsoftové hrátky tu v předchozích pojednáních sice malá zmínka byla, ale zkusme se ještě jednou na tuto problematiku podívat pod malou lupičkou.
 
Existuje celá řada výrobců BB kuliček, kteří se chtějí na trhu dobře prosadit a nabízejí tak rozmanitou škálu svých produktů. Každý hráč má většinou po pár hrách celkem jasnou představu o tom, jaké střelivo mu bude nejvíc vyhovovat, a které upřednostní před konkurenčními a leckdy i nevyhovujícími výrobky.
 
V Airsoftu se běžně používají plastové kuličky o průměru 6 mm / existuje ale i malá řada s průměrem 8 mm /, různých gramáží, různých povrchových úprav a barev. Při správné volbě munice do svého kvéru je nutné přihlížet především na druh zbraně, do které hodláte munici napáskovat. Je nutné míti na zřeteli sílu zbraně / zbraň v  základu a před upgradovým tuningem a po něm /.
 
Munice BB určená k Airsoftové střelbě / do praku patří olovo /se běžně dodává v gramážích 0.20 - 0.43g. Záměrně jsem uvedl škálu nejběžněji používané gramáže / s gramáží 0.12g se tu skutečně nemá cenu moc zabývat /.
 
Povrchová úprava kuliček je prováděna vyleštěním povrchu ještě na výrobní lince, které hlavně zlepšuje průchod hlavní. Každou gramáž je nutné individuelně a správně nahopovat. Obecně platí, že střelivo BB s těžší hmotností potřebuje na hopu více přidat.
 
Naše zkušenosti s použitím odpovídajícího střeliva BB jsou asi takové, že do upgradovaných zbraní AEG používáme střelivo s gramáží max. 0.29 - 0.30g. Do neupgradovaných AEG / většinou z Čínské provenience / je gramáž 0.20g zcela adekvátní, kule 0.25g jsou už skoro na hraně.
Do plynových pistolí běžně používáme gramáž 0.25g s celkem dobrým výsledným efektem. Oproti tomu plynové a upgradované manuální sniperky už šilhají po gramážích od 0.36 až do 0.43. Tato gramáž většinou zaručuje dostatečnou kynetickou energii a  větší stabilitu vystřelenému projektilu.
 
 
Příklad různobarevného střeliva a gramáže
 
Co se barvy týká, názory se různí. Někteří airsofťáci tvrdí, že jim barevné kule zabarvují Hop - Up, jiní zase, že barevné střelivo je špatně vidět. Myslím si, že tato otázka by měla být intimní každému hráči a právě jenom on by se měl po dokonalém vyzkoušení rozumných variant rozhodnout pro správný výběr střeliva. Při jeho výběru hraje také velmi důležitou úlohu přesnost hlavně a její aktivní délka. Nechtějte například po Uzi s krátkou hlavní dlouhý dostřel, protože rozptyl je po 20m už dosti značný a s těžší gramáží BB toho také moc nevyřešíte. Naopak u kvalitní sniperky střílet s gramáží "pouhých" 0.20g je téměř smrtelný hřích, i když se dostanete na mnohdy zavádějící úsťovou rychlost až okolo 160 - 170 m/s / viz naše pojednání " jak jsme na tom s úsťovkama" /.
 
Názory na lehké promazání střeliva silikonovým olejem se rovněž různí. Já to osobně nedoporučuji, dochází tak více či méně k postupnému promazání hopové gumičky, což se mi zrovna nejeví dvakrát moc vhodné.
 
Závěrem by bylo dobré upozornit i na specifické střelivo BB. Mezi něj zcela určitě patří střelivo Bio, zařazené do ekologické řady. Rozklad těchto kuliček v uzavřených budovách při CQB je však stejně poměrně mizivý.
Další specifikou jsou nasvětlovací kuličky, které imitují ostrou střelbu se svítícími náboji. Tyto kule však vyžadují instalaci speciálního tlumiče na ústí hlavně.
A co naše "trochu" opomenuté BB střelivo s gramáží 0.12g? To je vhodné použít tak akorát do manuálních levných elektrických pistolí nebo do odpalovací miny Claymore.
 
 
- Eagle

Předchozí článek:
Následující článek:


Komentáře jsou uzavřeny