Puškohled nebo kolimátor ?
Někteří hráči často váhají a stojí před rozhodnutím, zda svoji zbraň osedlat puškohledem nebo kolimátorem. Tato volba je vždy naprosto individuální a je pouze na samotném hráči, kterou variantu upřednostní. Při správné volbě je vždy nutné mít na mysli nejen správné a estetické vytunění zbraně, ale i samotné praktické využití. Při této volbě je nutné si uvědomit naprosto rozdílnou funkci obou prvků. Puškohledy v rámci svého zorného pole cíl podle nastavené míry přibližují, kdežto při pohledu do zorného pole kolimátoru k přiblížení cíle nedochází. Při samotné střelbě přes puškohled potom dochází k pohledu do jeho zorného pole, které je značně omezené a udržet v něm například pohybující se cíl je leckdy velmi obtížné. Při pohledu na cíl přes kolimátor hráč využívá obě oči a využívá tak celé zorné pole, včetně přirozeného periferního vidění. Pohybující - se cíl potom snadněji kontroluje při opravné střelbě.
Zaměření cíle přes puškohled se obvykle děje přes průsečík nitkového kříže, zaměření přes kolimátor je přes světelný bod, který je rozsvícený pouze v tubusu samotného kolimátoru. Obě zařízení mají své výhody a nevýhody. Mezi výhody použití puškohledu zcela určitě patří možnost většího přiblížení cíle. Mezi výhody kolimátoru potom patří kontrola celého zorného pole pozorovatele a lepší možnost střelby na cíle v temnějším pozadí, kde jsou leckdy vidět pouze nekonkrétní siluety protivníků. Tuto přednost kolimátoru je u puškohledu možné vyrovnat s použitím puškohledu s přísvitem nitkového kříže.
Puškohled Tasco 4 x 40mm na PSG1
Otázkou zůstává volba správné velikosti a typů obou modelů. Dle mého názoru by měl sniper používat dlouhý puškohled do průměru max. 50 mm s krycí prodlouženou krytkou na vstupním objektivu, která zamezí nežádoucímu přísunu rušivého okolního světla do objektivu. Upevnění na zbraň je potom nejstabilnější na přídavné nebo již nalisované R.I.S. lišty přes odpovídající montážní kroužky / obvykle zvýšené /. Na útočné pušky typu M4, M5 doporučuji krátký puškohled ACOG 4 x 32 mm s pasivním průhledem na mířidla a s možností přiblížení cíle / obvykle při ostřelovací krycí palbě /.
Krátký puškohled ACOG 4 x 32 mm na M16A3
U kolimátorů doporučuji tubusové modely, otevřené kolimátory jsou obvykle levnější variantou, ale jsou mnohem náchylnější k mechanickému poškození. Montáž kolimátorů nevyžaduje dlouhou montážní dráhu a lze ho s přehledem namontovat i na krátké zbraně / např. MP5 /. Montáž kolimátoru dále nevyžaduje použití montážních kroužků a montují se přímo na úchytné R.I.S. lišty na zbrani.
Tubusový kolimátor 40 mm na MP5
Ke konci se ještě chci zmínit o zranitelnosti obou optik. Používání sniperek při CQB / hra v uzavřeném prostoru budov / je nevhodné, pokud se nejedná o rozsáhlé komplexy, a to nejenom pro neodpovídající využití otického přiblížení, ale také pro samotnou nebezpečnost bolestivého zranění protivníka. V těchto případech se mi kolimátor jeví jako dobrá volba. Vždy je však dobré mít na paměti, že pokud není objektiv kolimátoru, nebo i puškohledu, opatřený ochrannou krytkou, velmi lehce přijde k úrazu a dobrý zásah do ústí objektivu vám přinejmenším rázem vytvoří v zorném poli několik nepřehledných nitkových křížů.
- Eagle
Předchozí článek:
Zaostřeno na kamufláže
Následující článek:
Tuning
Komentáře jsou uzavřeny