Jak jsme na tom s úsťovkama

Většinou první otázkou každého lehce pokročilejšího airsofťáka na vaši zbraň je : " a kolik to má úsťovku ?" Úsťové rychlosti jsou u každé zbraně jiné a rozlišují se hlavně úsťové rychlosti u plynových zbraní a zbraní s pružinou. Zatímco plynovky mají prakticky stejnou úsťovou rychlost, ve vazbě na použitý druh hnacího plynu, pružinovky mají velké výkyvy s ohledem na právě používanou sílu pružiny a technické parametry stávající nebo upgradované vzduchotechniky. V našem teamu měříme úsťové rychlosti pomocí digitálního měřáku, kde je možné údaje okamžitě vyhodnotit v m/s nebo v častěji udávaných fps. Je důležité si uvědomit, že uváděné úsťové rychlosti různých výrobců airsoftových zbraní jso měřeny na střelivu BB 6 mm s gramáží 0,20g. Při použití střeliva s vyšší hmotností úsťová rychlost klesá a mění se i nastavení Hop - Up. Těžší střelivo se při své dráze letu chová stabilněji, avšak ne vždy je u hráče dobře napoměrovaný výkon zbraně ve vazbě na právě používaném střelivu. Tak například s pružinou M 100 je naprosto nevhodné používat  střelivo s gramáží 0,30 a vyšší, neboť očekávaný efekt je docela malý, ne-li prakticky nepoužitelný. Oproti tomu je používání střeliva do sniperek s gramáží 0,20 naprostý nevkus, což každý sniper v akci záhy zjistí. Naměřené úsťovky v našem teamu dosahují u plynových pušek  s použitím této gramáže až 170 m/s, ale dráha střely není opravdu moc stabilní. U upgradované pružinové sniperky PSG1 se dostáváme na stejný výkon, ale zde s použitím těžší gramáže úsťová rychlost v poměru k plynovkám poměrně rychle klesá. Tento určitý handicap, oproti již zmíněným plynovkám kompenzuje stabilita střel, bez nutnosti přebíjení a s poměrně slušnou přesností zásahu.
 
K útočným puškám a samopalům s pružinou doporučuji střelivo s max. gramáží 0,30 ,ve vazbě na sílu pružiny a upgradované díly. Při použití těžšího střeliva může u těchto zbraní také vyvstávat problém s podáváním střeliva ze zásobníku.
 
Závěrem bych celé pojednání shrnul do jednoho, ryze mého subjektivního pohledu, že je nutné oba výše zmíněné faktory / úsťovou rychlost a použitou gramáž střeliva / vždy individuelně a ve vazbě na příslušnou zbraň vhodně sladit a brát zřetel i na skutečnost, že se jedná pouze o hru s adrenalinovou náplní, ale kterou pořád hrají jen vaši kamarádi nebo kolegové.
 
 
Tento měřák nám naprosto vyhovuje k objektivnímu posouzení a měření našich úsťovek.
 
 
- Eagle

Předchozí článek:
Následující článek:


Komentáře jsou uzavřeny