Hop - Up

Vysvětlovat zajetým airsofťákům princip Hop-Up je asi zbytečné, ale přesto se ještě setkáváme s dotazy, zejména u začínajících hráčů, kteří přesně nechápou princip tohoto mechanizmu. Právě pro ty uvádíme v našem příspěvku pár názorných ukázek. 

 

Hop - Up je nutné chápat jako vložené zařízení do začátku hlavně, které plní funkci pohyblivé clony vertikálními směry. Vystřelený projektil, který projde hopovou komorou dostane podle míry přiclonění opačnou rotaci, která potom na něj aktivně působí po celou dráhu letu střely. Přímoúměrně potom platí, že střelivo těžší gramáže je nutno "nahopovat" trochu více než střelivo s gramáží nižší.  Na přesnosti dráhy střely se potom ještě samozřejmě projevují další faktory, zejména přesná hlaveň a její dostatečná délka, povětrnostní vlivy a samotná gravitace. Proto je nutné ke každé zbrani přistupovat individuelně, neboť dobře seřízený Hop - Up je základem dobré a přesné střelby v aktivní dráze dostřelu každé zbraně.

 

Ukázka 1 / mnoho Hop - Up / - střela má po určité vzdálenosti tendenci se prudce zvedat 

 

 

Problém : hopová gumička  je příliš zasunuta do hlavně a střela směřuje hodně vzhůru.

Ukázka 2 / málo Hop - Up /- střela má po určité vzdálenosti tendenci prudce klesat

 

 

Problém : hopová gumička  je úplně vysunuta z hlavně a střela směřuje hodně dolů.

Ukázka 3 / Hop - Up je správně seřízený /- střela letí optimálně rovně v rámci svého aktivního dostřelu 

 

 

Problém : žádný - hopová gumička je optimálně zasunuta do hlavně a střela letí prakticky rovně.

Závěrem konstatuji, že seřizování mechanizmu Hop - Up je dobré věnovat pečlivost a testování provádět na několika střelách v režimu SEMI až do optimálního seřízení zbraně v podmínkách s vyloučením poryvu větru. Horizontální odchylky střely hopem nezachráníte. Je proto dobré mít ve zbrani co nejpřesnější hlaveň, doporučuji inoxové hlavně  6,04 mm, ale především nechtějte od svých věrných maket ostrých zbraní zázraky.

- Eagle

Předchozí článek:
Následující článek:


Komentáře jsou uzavřeny